Nízkopodlažné hybridné trolejbusy doplnia flotilu nových vozidiel v Bratislave


Verejné obstarávanie na nákup bolo vyhlásené koncom apríla minulého roka. Predmetom zákazky bolo vyrobenie, dodanie a schválenie na prevádzku 11 kusov nových, plne nízkopodlažných, dvojnápravových trolejbusov dĺžkovej kategórie 12 metrov s kapacitou aspoň 70 cestujúcich. Podmienkou bolo napájanie z elektrickej trakčnej siete a aj z vlastnej nabíjateľnej batérie.

Úspešný uchádzač, spoločnosť SOR Libchavy spol. s.r.o., s cenovou ponukou vo výške 5 110 600€ bez DPH predložil ponuku na trolejbus zn. SOR TNS 12 s pomocným batériovým pohonom. Jednotková cena za trolejbus je 464 600 € bez DPH.

„Jedenásť nových, nízkopodlažných hybridných trolejbusov dĺžkovej kategórie 12 metrov, teda krátkych vozidiel bude napájaných nielen z elektrickej trakčnej siete, ale aj z vlastnej batérie dobíjanej z trakčnej siete, vďaka čomu budú oproti minulosti ekologickejšie. Po nedávnom podpísaní zmluvy na dodávku 23 kusov kĺbových a 16 kusov dvojkĺbových trolejbusov dopravný podnik zabezpečil 50 nových trolejbusov, ktoré výrazne zlepšia komfort a kvalitu cestovania v hlavnom meste. Na modernizáciu vozidlového parku sa snažíme čo najefektívnejšie využívať finančné zdroje z eurofondov,“ uviedol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Nové trolejbusy plánuje DPB využívať na linke z Hlavnej stanice na Kolibu, ktorá by mala vzniknúť spojením autobusovej linky 41 s trolejbusovou linkou 44. Trolejbus by mal byť schopný odjazdiť denne aspoň 75 km mimo trolejového vedenia pri využití priebežného nabíjania batérie počas jazdy alebo státia pod trolejovým vedením.