Podpísali sme zmluvu na nákup 70 moderných kĺbových autobusov


Rámcovu zmluvu sme podpísali na základe výsledku verejného obstarávania na nákup 70 nových kĺbových autobusov s úspešným uchádzačom, spoločnosťou Otokar Otomotiv. Cena jedného nového kĺbového autobusu OTOKAR KENT C je 254 950 EUR. Je to menej, než cena autobusov obstarávaných v minulých rokoch, pričom iní výrobcovia v tomto verejnom obstarávaní, s podmienkami nastavenými prísne v prospech cestujúcej verejnosti, ponúkli vyššie ceny. Vďaka nižšej cene za vozidlá ušetríme viac ako 5 miliónov EUR. Za tie by bolo možné nakúpiť až takmer 20 ďalších vozidiel. Nákup autobusov bude financovaný formou úveru, ktorý bude zohľadnený v navýšení financovania DPB od hlavného mesta.

„Vozidlový park autobusov starne aj napriek pandémii Covid-19 a je potrebné okrem trolejbusov a električiek zmodernizovať aj autobusovú základňu. O niekoľko mesiacov bude bratislavský vozidlový park autobusov posilnený, kompletne nízkopodlažný a z prevažnej časti tiež klimatizovaný. Moderné autobusy prinesú našim cestujúcim vyššiu mieru komfortu a bezpečnosti, keďže nahradia staré vysokopodlažné autobusy a zároveň splnia najprísnejšie emisné normy a limity. Výsledná cena jedného autobusu potvrdzuje úmysel nového vedenia DPB správať sa ekonomicky efektívne a hospodárne aj pri nákupoch vozidiel DPB,“ povedal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

V nových vozidlách si obyvatelia a návštevníci hlavného mesta vychutnajú klimatizovaný a moderne upravený interiér, na ktorého prevedení výrobca autobusov spolupracuje aj s európskymi dodávateľmi. Farebne upravený interiér zvýrazní 39 hygienických koženkových sedadiel a kvalitné nerezové prevedenie držadiel a madiel. Samozrejmosťou sú sedadlá modrej farby vyhradené pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou a vyhradené priestory pre invalidný vozík, detský kočík a bicykel. Nebude chýbať WiFi pripojenie, USB nabíjačky a systém APC pre automatické počítanie cestujúcich. Bezpečnosť a informovanosť cestujúcich bude zaistená kvalitným kamerovým systémom a moderným informačným systémom, vrátane hlásičov pre slabozrakých a nevidiacich. Súčasťou informačného systému budú aj nedávno predstavené novinky: vonkajšie plnofarebné informačné tabule a nové vnútorné informačné panely, ktoré zobrazujú aktuálne odchody ďalších relevantných liniek v reálnom čase. Determálne okná a výkonnú klimatizáciu cestujúci ocenia najmä v letných mesiacoch. Moderné vozidlá budú spĺňať najprísnejšiu emisnú normu EURO VI stupeň D. Komfort a jazdné vlastnosti nových autobusov ocenia aj samotní vodiči vďaka výkonnému motoru, 6-stupňovej automatickej prevodovke, ale aj ergonomicky nastaviteľnému a vyhrievanému sedadlu v priestrannej kabíne s veľkorysým úložným priestorom. 

Spoločnosť OTOKAR má viac ako 50-ročnú históriu, pôsobí aj na európskom trhu a v súčasnosti vyrába špičkové vozidlá za použitia európskych, najmä nemeckých, komponentov značiek ako DAF, ZF či MAN, ktoré budú použité aj vo vozidlách dodaných do Bratislavy. Dodanie prvých autobusov z tejto rámcovej zmluvy je očakávané na prelome rokov 2021 a 2022. 

 

Najčítanejšie správy