Vianočná električka opäť spríjemní najkrajšie sviatky roka


Úlohu spríjemniť advent a vianočné sviatky dostala opäť kĺbová električka K2G (#7085). Túto sezónu je odetá do pomyselného vianočného pleteného svetra v tých najtradičnejších farbách – červenej a zelenej. Motív dopĺňajú štrikované ozdoby a nášivky s bratislavskými dominantami. Súčasťou výzdoby sú tiež vianočné čečiny, dekorácie a v zadnej časti električky vznikla zasnežená zimná záhrada. Práve tá je unikátnym priestorom na zhotovenie fotografií. Výzdobu zvýrazňujú svetelné reťaze, vďaka ktorým je električka v uliciach neprehliadnuteľná. 

Vianočná električka je už mestskou tradíciou a myslím si, že bez nej si Vianoce v Bratislave nevieme predstaviť viacerí. Tú tohtoročnú vypravil náš Dopravný podnik Bratislava do ulíc hlavného mesta symbolicky na Mikuláša, kedy už vianočnú atmosféru cítiť doslova na každom kroku. Verím, že vianočná električka prispeje k vytvoreniu tých pravých Vianoc, ktoré sú aj o pekných zážitkoch, spomienkach, či príjemných stretnutiach. Vianočná električka určite spríjemní cestovanie vyzdobenými ulicami našej Bratislavy a je to pekný zážitok nielen pre rodičov s deťmi, ale pre všetkých, ktorí sa ňou odvezú,“ povedal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Čarovné obdobie adventu a Vianoc patrí u mnohých k najkrajším spomienkam z detstva, ale v dospelosti sa mnohým často spája so stresom. Práve preto aj tento rok všetkým ponúkame miesto na pomyselné spomalenie v tomto zhone. Vianočnú električku sme štylizovali do tradičných farieb s dekoráciami, ktoré budú, verím, v mnohých evokovať útulné teplo domova. Srdečne pozývam pravidelných cestujúcich aj návštevníkov hlavného mesta do našej „vianočnej električkovej obývačky“, v ktorej môžu nasať príjemnú atmosféru. Na záver sa chcem poďakovať našim kolegom a študentom STU, že pripravili električku do takej podoby, ako môžete sami vidieť,“ hovorí Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB

Tento rok participovali na dizajne aj následnej inštalácii osvetlenia a dekorácií študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity, ktorým tak DPB poskytol priestor na praktickú realizáciu vedomostí nadobudnutých počas štúdia. Študenti boli súčasťou celého projektu od prvotných návrhov farebnej kombinácie až po finálne prevedenie vianočnej električky a zastávky. Doplnkom bola aj výtvarná súťaž v kreslení obrázkov pre základné školy v Bratislave. Vybrané obrázky z tejto výtvarnej súťaže sú umiestnené vo vianočnej električke, kde vznikla symbolická malá pojazdná galéria.

Z pohľadu vyučujúceho musím konštatovať, že je to úžasný moment, keď je človek hrdý na svojich študentov a poslanie byť učiteľom. Naši študenti - merači spolutvorili dych berúcu vianočnú električku pre Bratislavu. Vyzdvihnúť chcem mojich projektových manažérov a ich projektové tímy, ktoré všetko zvládli na výbornú. Ďakujem aj DPB za možnosť podieľať sa na spoločnom projekte, ktorý určite spríjemní predvianočnú atmosféru v meste,“ vyzdvihol spoluprácu Ján Rybář, docent Ústavu automatizácie, informatizácie a merania Strojníckej fakulty STU v Bratislave

V cestovných poriadkoch hľadajte vločku 

Cestujúci sa budú môcť naladiť na jazdu už na vianočne vyzdobenej zastávke Jesenského. Vianočná električka bude premávať bezplatne na špeciálnej linke ❄. Najprv cez víkend 9. – 10. 12. 2023, 13. decembra a od 16. decembra 2023 až do 6. januára 2024 každý deň s výnimkou Štedrého dňa. Cez víkendy v časoch od 12:00 h do 20:00 h a cez pracovné dni od 16:00 h do 20:00 h.  Električka bude premávať na okružnej trase Jesenského – Námestie SNP – Kapucínska – tunel - nábrežie – Jesenského, pričom po trase obslúži všetky zastávky. Zvolená trasa je ideálna aj pre turistov, ktorí si tak môžu návštevu Bratislavy obohatiť o nezabudnuteľný zážitok.