Historická elektricka pre najmenších


Dopravný podnik Bratislava vypraví na Medzinárodný deň detí v popoludňajších hodinách historickú električku, ktorá tých najmenších, ale aj dospelých prevezie centrom hlavného mesta.

Historická električka s evidenčným číslom 38 bude premávať v polhodinových intervaloch dňa 1. júna popoludní od 13:00 hodiny až do večera do 19:00. Pripravená je najmä pre najmenších, ktorým chce DPB v rámci osláv Dňa detí spríjemniť popoludnie v Bratislave. Okrem sladkého prekvapenia čaká pre cestujúcich aj ďalší bonus: historickou električkou budú môcť cestovať všetci bezplatne.
Pre tých, ktorí by sa chceli dozvedieť niečo o histórii tohto unikátneho vozidla, budú na električkách vyvesené letáčiky s informáciami a k dispozícii bude aj vodič, ktorý zodpovie na všetky zvedavé otázky.

Trasa električky: Nám. Ľ. Štúra – Šafárikovo nám. – Štúrova – Nám. SNP – Obchodná – Radlinského - Vazovova – Krížna - Špitálska – Jesenského

Električka bola vyrobená vo vlastných dielňach Dopravného podniku mesta Bratislavy v roku 1958 ako náhrada za "Päťokeňák" #38. Konštrukcia vozňa a podvozok vychádza z vlečných vozňov SGP. Vozeň sa začal sa stavať pre neistotu prevádzkovania električiek T2 na rozchode 1000 mm a už od výroby bol jednosmerný. Stal sa poslednou dvojnápravovou električkou skonštruovanou v bývalom Československu.