Od 1. septembra pribudnú zastávky „na znamenie“
Od 1. septembra 2015 sa mení charakter priebežných stálych zastávok na zastávky „na znamenie“ na viacerých trasách trolejbusov, ako aj na niektorých ďalších vybraných zastávkach.
Ako sme už v minulosti cestujúcu verejnosť informovali, Dopravný podnik prekategorizoval niektoré zastávky MHD na zastávky na znamenie a to z dôvodu výsledkov prieskumov, ktoré ukázali nízku frekvenciu cestujúcich na týchto zastávkach. Od 1. 9. 2015 pribudnú ďalšie zastávky na znamenie. Pre európske mestá sú zastávky na znamenie bežným štandardom, ktorý všeobecne prispieva k plynulosti a efektívnosti dopravy. Tento systém funguje rovnako efektívne napríklad vo Viedni, Londýne, Lisabone či v Prahe, ale aj v mnohých slovenských mestách.
Zastávky na znamenie sa zavádzajú z nasledovných dôvodov:
• očakávame zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov, nakoľko vozidlá v meste vplyvom zlej dopravnej situácie môžu meškať. Cestovné poriadky sa podarí dodržiavať aj vďaka zastávkam na znamenie, nakoľko sa ušetrí čas zbytočných zastavení. Vďaka tomu sa zrýchli a zefektívni verejná doprava.
• úspora vďaka zastávkam na znamenie vznikne aj z dôvodu zníženia únikov tepla v zimnom období, nakoľko zbytočné otváranie a zatváranie dverí v zime znižuje teplotu vo vozidle a zvyšuje energie na kúrenie. Zároveň v letnom období sa obdobným efektom znižuje účinnosť klimatizácie, nakoľko dovnútra klimatizovaných vozidiel sála teplo.
• od zastávok na znamenie očakávame úsporu pohonných hmôt, ktoré sú najvyššie práve pri rozbehu vozidla.
• zastávky na znamenia sú priateľské k životnému prostrediu, nakoľko pri plynulej jazde dochádza k jeho menšiemu znečisteniu a rovnako majú vplyv na nižšie opotrebenie vozidla. Úspora pohonných hmôt z dôvodu zbytočných zastavení a opätovných rozbiehaní vozidiel predstavuje aj nižší objem produkovaných emisií.
Cestujúci pri čakaní na zastávke môže, ale nemusí dávať znamenie vodičovi. Musí však stáť v priestore zastávky, aby ho vodič videl. Vodič je povinný zastaviť na zastávke na znamenie vždy, pokiaľ sa tam nachádza cestujúci bez ohľadu na to, na akú linku cestujúci zamýšľa nastúpiť.
Cestujúci pri výstupe musí dať znamenie vodičovi stlačením tlačidla STOP vo vozidle. Často sa však stáva, že cestujúci stláčajú namiesto tlačidla STOP otváranie dverí, preto si dovoľujeme cestujúcu verejnosť požiadať o dôslednosť.
Zoznam konkrétnych zastávok „na znamenie“ nájdete TU.