Na Zlaté Piesky opäť električkou. Dopravný podnik Bratislava dokončil najťažšiu fázu opravy trate a modernizácie zastávok Vajnorskej radiály


Rekonštrukcia sa začala v októbri 2023 rozobratím existujúcej trate, zastávok a odstránením koľajového zvršku. Po dvoch mesiacoch od začiatku rekonštrukcie sa úspešne podarilo dokončiť prvú fázu – takzvanú hrubú stavbu, teda jazdnú dráhu električky od Kuchajdy po Depo Jurajov dvor a „esíčko“ od križovatky Vajnorská – Stará Vajnorská vrátane obratiska. Projekt opravy električkovej trate a modernizácie zastávok v úseku Kuchajda – Zlaté Piesky by nebolo možné zrealizovať bez nenávratného finančného príspevku z eurofondov z Operačného programu integrovaná infraštruktúra.

Ak chceme, aby ľudia presadli z áut do hromadnej dopravy, potrebujeme, aby bola rýchlejšia a atraktívnejšia. Projekty ako tento túto požiadavku spĺňajú a preto sme veľmi radi, že sa na ňom môžeme podieľať. Z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra zafinancovalo Ministerstvo dopravy SR túto modernizáciu sumou 24 miliónov eur,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková.

V električkovom koridore je vybudovaný nový koľajový zvršok, ktorý ocenia nielen cestujúci pre rýchlejšiu a pohodlnejšiu jazdu, ale aj vodiči a odzrkadlí sa aj na nižších nákladoch na údržbu trate a vozidiel. Postupne sa tiež čistia, ošetrujú a natierajú trakčné stožiare a menia napájacie káble, čo je zároveň predpríprava na kapacitnejšie vozidlá. Súčasťou projektu je aj moderniyácia zastávok, na ktorých sa zvýšili nástupné hrany nástupíšť a položili základy nových prístreškov. Na zastávkach je zároveň použitá jednotná Bratislavská dlažba aj vodiace línie pre slabozrakých. Počas dokončovacích prác ešte pribudnú informačné tabule s odchodmi v reálnom čase. Na konečnej Zlaté Piesky vznikne združená zastávka umožňujúca pohodlný prestup medzi električkami a autobusmi.

Som rád, že sme aj vďaka finančnej podpore z eurofondov mohli v októbri ohlásiť ďalší významný projekt nášho Dopravného podniku, ktorý opäť zásadne zlepšuje cestovanie električkovou dopravou. A teším sa, že tento projekt úspešne napreduje, čoho dôkazom je, že sa nám v krátkom čase podarilo ukončiť najťažšiu fázu opravy trate. Tento projekt je ďalším významným krokom k tomu, aby naša mestská hromadná doprava bola spoľahlivejšia, bezpečnejšia a rýchlejšia. Z Vajnorskej radiály budeme mať modernú, bezpečnejšiu, rýchlejšiu a aj tichšiu trať. Zlepšovanie verejnej dopravy je dlhodobo jednou z našich najvýznamnejších priorít a potvrdzuje to aj tento projekt rekonštrukcie Vajnorskej trate,” uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Tým, že sa podarilo dodržať termín opravy sa aj skrátilo obdobie, keď bola obmedzená doprava na Vajnorskej ulici. Starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Matúš Čupka oceňuje, že sa osobná a verejná doprava vráti do štandardného režimu: “Rýchlejšie spojenie električkou medzi Zlatými pieskami a mestom využijú najmä cestujúci, ktorí volia ekologickú formu dopravy a chcú sa vyhnúť zhustenej premávke, ale aj návštevníci mesta, ktorí môžu svoj vozidlá nechať na záchytnom parkovisku. Zároveň dopomôže k zmenšeniu počtu áut na jednej z najvyťaženejších ulíc v Novom Meste,” konštatuje starosta Matúš Čupka.

Rekonštrukcia električkovej trate na Vajnorskej radiále bola potrebná, pretože za vyše tridsať rokov prešla táto trať iba jednou úsekovou opravou a jej stav už nedovoľoval plynulý prejazd maximálnou rýchlosťou pre vozidlá DPB, ani neposkytoval taký komfort pre cestujúcich, ako v iných častiach mesta.

Veľmi sa teším, že sa nám prvú fázu opravy Vajnorskej radiály podarilo dokončiť v tak krátkom čase. To najťažšie už máme za sebou, čakajú nás ešte dokončovacie práce a oprava ďalšieho úseku v smere od depa po konečnú. Premávka električiek na Zlaté Piesky a do centra však zostane zachovaná. Chcem sa poďakovať cestujúcim za trpezlivosť, práve vďaka takýmto rozsiahlym obmedzeniam sme mohli premávku obnoviť už po dvoch mesiacoch od začiatku rekonštrukcie. Verím, že komfortnejšiu jazdu pocítia okrem cestujúcich aj naši vodiči,,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB.

Návrat linky 4 na Zlaté Piesky

Od pondelka 18. decembra 2023 obnovuje DPB prevádzku linky 4 na Zlaté Piesky v plnom rozsahu a zároveň ukončuje prevádzku náhradnej autobusovej linky X4. Na vybraných úsekoch popri trati ešte budú v najbližších dňoch lokálne obmedzenia, ide najmä o dokončovanie zastávok či obrubníkov.