Novembrové zmeny v MHD: Zriadime nové zastávky a vybrané linky posilníme ďalšími spojmi


Rýchlo rastúce sídliskové štvrte so sebou prinášajú tisícky nových obyvateľov a zároveň nás stavajú pred novú výzvu: zabezpečiť hromadnú dopravu pre všetkých, aby bola prednostnou voľbou pred osobným automobilom.

V Záhorskej Bystrici preto vznikne nová zastávka „Pod vŕškami“, ktorú bude obsluhovať autobusová linka 36. Lepšiu obsluhu kopcovitých oblastí zabezpečí nová zastávka „Drozdová“ pre linku 52 v Rači.

Linka 80 spájajúca Petržalku s centrom mesta opustí starú a slabšie využívanú konečnú zastávku „Kopčany“, nachádzajúcu sa uprostred priemyselnej štvrte, ktorá je navyše umiestnená pri ceste v dezolátnom stave. Namiesto nej bude linka presmerovaná do novovznikajúcej štvrte Nesto, kde nájdu cestujúci nové obratisko s rovnomenným názvom a odkiaľ sa bude dať pešo dostať aj k vojenskému cintorínu či historickému československému bunkru.

„Pravidelne sa zapájame do pripomienkovania a vylepšovania nových stavebných projektov, pričom v spolupráci s magistrátom Bratislavy navrhujeme dopravnú obsluhu územia. Nevyhnutná je najmä kvalitná infraštruktúra, ktorá musí spĺňať podmienky na prevádzku mestskej hromadnej dopravy. Napríklad možnosť vybudovania zastávok, obratísk alebo zavádzanie preferencie MHD na križovatkách. Mladé rodiny by mali pri výbere bývania zohľadniť nielen postupne zavádzanú parkovaciu politiku, ale aj fakt, že ich deti skôr či neskôr začnú využívať verejnú dopravu a jej dostupnosť bude kľúčová pri ich aktivitách,“ povedal v tejto súvislosti Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Pravidelne zbierame a vyhodnocujeme podnety cestujúcich, preto na základe oprávnených požiadaviek verejnosti z mestskej časti Vrakuňa pridáme linke 78 zastávku „Pod gaštanmi“. Naopak linke 77 uberieme zachádzky na zastávku „Vodostav“, keďže ju využíval v priemere iba jeden cestujúci pripadajúci na jeden spoj a jej obsluha je vzhľadom na nevyhovujúci stav komunikácie problematická.

Nové ulice a ukončenie komerčných názvov nás zase primäli zmeniť niektoré názvy zastávok. Ich nové pomenovanie pravidelne schvaľuje mestská odborná komisia.

Trolejbusovým linkám 71 (201) a 42 (212) pridáme od novembra prvé ranné spoje. Napríklad prvý spoj linky 71 z Hlavnej stanice odvezie cestujúcich už o 4:49. Linka 42 bude navyše posilnená aj o večerné spoje z Cintorína Vrakuňa. Tiež dokončíme odstraňovanie tzv. „dier“ v cestovných poriadkoch, teda vynechaných spojov vo vybraných časoch. Pravidelné odchody preto dostanú aj linky 27 a 58. Vďaka tomu už budú všetky linky v meste premávať pravidelne počas celého dňa, čo zvýši dostupnosť aj použiteľnosť MHD.

Posilnené linky známe pod heslom „S MHD po zelenej“ prechádzajú od novembra na zimný režim, čo znamená ukončenie posilnenej dopravy o 17:30, a to z dôvodu zmeny času aj kratších dní. Zimnú prestávku si dá aj linka 154 k Horárni Krasňany. Nakoľko si však Bratislavčania a Bratislavčanky výlety do prírody s využitím hromadnej dopravy obľúbili, pripravili sme aj špeciálne posilnenie dopravy na Kamzík počas priaznivých podmienok pre zimné športy, ktoré predstavíme už v najbližšom období.

NOVÉ NÁZVY ZASTÁVOK