Novinka pre cestujúcu verejnosť: platobná karta ako nosič predplatného lístka


Táto inovácia má za cieľ zatraktívniť, zjednodušiť a skvalitniť kúpu predplateného cestovného lístka a spôsob vybavenia cestujúcich. V praxi to znamená, že si cestujúci môže lístok zakúpiť pohodlne, online cez e-shop DPB, a.s. a ušetriť tak čas. Zakúpené cestovné sa priradí k jeho existujúcej platobnej karte a stáva sa tak nielen platobným nástrojom, ale taktiež identifikátorom platného cestovného lístka. Cestujúci už nemusí nosiť žiadnu ďalšiu plastovú kartu, postačí mu jeho platobná karta. Kontrola vo vozidlách MHD prebehne jednoduchým spôsobom a to priložením karty k revízorskej čítačke.

„Bratislavu postupnými krokmi meníme k lepšiemu. Medzi riešenia, ako k tomu dospieť, je aj zatraktívnenie MHD. Chceme motivovať ľudí, aby prestúpili z áut do autobusov, električiek, či trolejbusov. Aby sa tak stalo, musíme MHD čoraz viac zatraktívňovať aj v oblasti smart riešení. Aj preto sme prvým mestom  na Slovensku, kde cestujúci môžu mať platobnú kartu ako nosič predplatného cestovného lístka,“ povedal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Táto služba je pre cestujúcu verejnosť spustená na všetkých platobných kartách Mastercard a VISA. Navyše, pri zakúpení predplatného cestovného lístka na BMK – Bratislavskú mestskú kartu, bude cestujúcim automaticky poskytnutá desaťpercentná zľava na kúpu tohto lístka.

„Nový nosič cestovného lístka prináša cestujúcim väčšiu voľnosť,  pri preukázaní nebudú potrebovať iný doklad, vystačia si len so svojou platobnou kartou,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Milan Urban.

Záujemcovia si môžu zakúpiť predplatný cestovný lístok na platobnú kartu pohodlne z domu po registrácii cez internet na www.dpb.sk. Mesto myslelo aj na občanov, ktorí by s tým mali problémy. Pracovníci na všetkých predajných miestach DPB, a.s. sú pripravení cestujúcim pri registrácii ochotne pomôcť. V systéme budú predávané všetky typy predplatných cestovných lístkov, a to obyčajné aj zľavnené 7, 30, 90 a 365 - dňové na kartách Mastercard a VISA, platné pre mestské zóny výhradne vo vozidlách MHD v Bratislave.

„Už mnoho rokov spolupracujeme s hlavným mestom Bratislava, aby sme občanom predstavili komfortné a bezpečné riešenia,  a zároveň nezaťažovali mestský rozpočet. Lístky na platobnej karte sú najmodernejšími riešeniami v doprave, ktoré potvrdzujú, že Bratislava patrí k najprogresívnejším európskym mestám a snaží sa zabezpečiť svojim občanom komfort,” povedal generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko Miroslav Lukeš.

Ďalšou novinkou, kde vidí hlavné mesto s Dopravným podnikom Bratislava budúcnosť v kúpe cestovných lístkov je možnosť kúpy jednorazového cestovného lístka bežnou platobnou kartou a to priamo vo vozidlách MHD.

Nové vozidlá, teda 90 nových autobusov a 18 elektrobusov, sú už vybavené označovačmi, ktoré umožňujú použitie platobnej karty na nákup lístka vo vozidle. Všetky ďalšie, ktoré v budúcnosti DPB, a.s. nakúpi,  budú vybavené touto funkcionalitou automaticky.