Obnovíme frekventované zastávky na Račianskej radiále. V týchto dňoch spúšťame realizáciu Programu obnovy a doplnenia prístreškov


Vyvýšené a nanovo vydláždené ostrovčeky betónovou dlažbou, antracitový mobiliár s novým označníkom a upravené bezbariérové vstupy. Finálnou bodkou bude osadenie prístreškov navrhnutých v súlade s dizajn manuálom z dielne Metropolitného Inštitútu Bratislava (MIB), navyše vybavených ekologickým solárnym osvetlením.

Do druhej polovice letných prázdnin plánujeme obnoviť aj iné zastávky, napríklad ďalších osem nástupísk na Račianskej radiále, ktorých stav je v súčasnosti už nevyhovujúci. K zastávke Mladá garda pribudne i vynovená Riazanská, Biely Kríž a Pionierska. Po ukončení stavebných prác bude vždy na jednom z nástupísk osadený nový prístrešok, na opačnej strane vznikne konštrukčný základ pre jeho neskoršie osadenie. 

Stavebné práce budeme realizovať v dvoch etapách, počas plnej premávky MHD aj automobilovej dopravy tak, aby obsluha zastávok ostala zachovaná. Sprístupnená ostane vždy polovica nástupiska, pričom električky budú zastavovať v časti, ktorá nie je staveniskom. Cestujúcich aj vodičov však môžu zastihnúť krátkodobé zmeny a lokálne obmedzenia.

 „Stav viacerých zastávok v meste bol desaťročia zanedbávaný, preto sme v dopravnom podniku spustili Program obnovy a doplnenia prístreškov, ktorý sa týmto posúva do fázy realizácie. Po vzore nedávnej rekonštrukcie Račianskeho mýta sme sa rozhodli pre okamžité vylepšenie týchto frekventovaných nástupných ostrovčekov a mobiliáru. Verím, že Bratislavčanky a Bratislavčania ocenia nielen nový, moderný vzhľad, bezbariérový prístup uľahčujúci nástup a výstup, ale najmä prístrešok, ktorý ich už ochráni pred nepriaznivým počasím. Po tejto rekonštrukcii pokračujeme v dopĺňaní ďalších, a to vo všetkých mestských častiach Bratislavy,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Prvé prístrešky na Račianskej radiále vzniknú prostredníctvom 100-tisícovej vládnej dotácie z roku 2020. Ide o začiatok podnikom i mestom avizovaného Programu obnovy a doplnenia prístreškov. Vďaka nemu budú cestujúci chránení pred počasím na takmer dvesto zastávkach s novými prístreškami v celom meste. Rozsiahlu investíciu budeme financovať aj z ďalších zdrojov, pričom najväčšiu časť uhradí vďaka 1,8 miliónovému nenávratnému finančnému príspevku z Európskych fondov (IROP), ktoré na tento účel získal podpisom zmluvy s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v závere minulého roka. Zvyšné prístrešky vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB.

Najčítanejšie správy