Pokračujeme vo zvyšovaní atraktivity MHD, DPB nakúpi ďalších desať nových električiek


Po nedávno dodaných dvadsiatich moderných električkách sa môžu obyvatelia a návštevníci Bratislavy čoskoro tešiť aj na ďalších desať nových električiek, ktoré sa objavia v meste. Pôjde o jednosmerné, nízkopodlažné, klimatizované vozidlá s kapacitou minimálne 240 cestujúcich, ktoré nahradia staršie vozidlá a podstatne tak navýšia komfort cestovania. Po ich dodaní tak bude v Bratislave premávať spolu rovných 100 moderných nízkopodlažných električiek. Dopravný podnik Bratislava podpísal 19.3.2024 s Ministerstvom dopravy SR ako vykonávateľom Plánu obnovy Zmluvu o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti k projektu „Nákup 10 ks jednosmerných električiek pre Bratislavu“. Celkové oprávnené výdavky projektu sú 23 900 000,- EUR.

Verím, že atraktivitu verejnej dopravy dokážeme zvýšiť iba kontinuálnou modernizáciou všetkých prvkov, ktoré ju tvoria. Popri veľkých infraštruktúrnych projektoch pracujeme s kolegami v DPB aj na obnove vozidlového parku. Tento nákup predstavuje významný krok na ceste k bezbariérovej električkovej doprave, pretože po ich dodaní budeme môcť takmer všetky električkové spoje v meste vykonávať modernými, nízkopodlažnými, klimatizovanými vozidlami,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava.

Nové jednosmerné električky budú vybavené v rovnakom štandarde ako vozidlá sprevádzkované v nedávnom období. Ide o výkonnú automatickú klimatizáciu, ktorej účinnosť podporujú tónované sklá či informačný systém s prestupmi v reálnom čase a farebnými vonkajšími displejmi. Vo výbave moderného interiéru vozidiel sú už tradične nehrdzavejúce madlá a tyče, USB zásuvky, WiFi, kamerový systém, systém automatického počítania cestujúcich.

Zmluva o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti nadobudne účinnosť dňom 21.3.2024 a DPB bez odkladu pristúpi k objednaniu nových električiek. Dodávateľ ŠKODA TRANSPORTATION, a.s., ktorý vzišiel z verejného obstarávania bude mať následne 27 mesiacov na dodanie nových vozidiel.

Najčítanejšie správy