S MHD po zelenej – Tento rok sme do prírody previezli viac ako 200-tisíc cestujúcich. Zavádzame preto zimný „Sánkobus“!


Posilnené spoje liniek 43, 52, 144 a 154 previezli v letnom období, respektíve do konca sezóny 31.10.2021, vyše 200-tisíc cestujúcich. K nim ešte nie sú zarátaní ďalší cestujúci, ktorí využívajú bežné linky 21, 29, 91 alebo 44 (203), premávajúce v blízkosti atraktívnych turistických lokalít, ako napríklad Sandberg, Devínska Kobyla, Čunovo, Koliba či Horský park.

Nová linka 154 k Horárni Krasňany, ktorú sme zaviedli iba tento rok v júni, sa stala medzi cestujúcimi veľmi obľúbenou. Počas prevádzky previezla podobné počty cestujúcich ako už zabehnutá linka 144 na Kamzík.

„Podarilo sa nám toto leto spopularizovať oblasť Lesoparku, ktorá v minulosti nebola tak známa. Trúfam si odhadnúť, že sme lesnú oblasť vďaka jedinému malému elektrobusu odbremenili mesačne o viac ako 1 000 zaparkovaných áut, a to bol v prevádzke iba cez víkendy,“ vyzdvihol novú linku Martin Rybanský, predseda DPB a.s.

Tradične najvyťaženejšou bola autobusová linka 43, ktorá premáva na Železnú studničku aj v pracovných dňoch. Počas voľna previezla zhruba 1 500 cestujúcich denne, pričom koncom sezóny ich bolo až vyše 1 700.

Leto v meste tento rok spríjemnil aj rodinný Cabrio bus. Ten premával ako doplnok (posilový spoj) k linke 43. Do konca septembra previezol každú slnečnú nedeľu stovky rodín, o čom svedčí obsadenosť sedadiel, ktorá takmer pri každej jazde prevyšovala polovicu kapacity vozidla.

Počas zimnej sezóny, do 25. marca 2022, bude v súvislosti so zmenou času a skrátením dní posilnený režim liniek „S MHD po zelenej“ končiť o 17:30. Linka 43 nebude cez víkendy premávať na Kačín, no namiesto toho obslúži zastávky po konečnú „Lesopark“ dvakrát častejšie. Zimnú prestávku si dá aj linka 154 k Horárni Krasňany.

Zimný „Sánkobus“

Tohtoročnou zimnou novinkou budú posilnené spoje linky 144 na Kamzík, ktoré plánujeme vypravovať dlhšie počas víkendov zimnej sezóny aj pracovných dní vianočných prázdnin. „Sánkobus“ bude označený v cestovnom poriadku snehovou vločkou (❆).

„Súvislá vrstva snehu je za posledné roky v našom hlavnom meste skôr raritou, no keď nasneží, najväčšiu radosť majú pochopiteľne tí najmenší. Ak bude počasie priať, tak tento rok môžu vziať lopáre alebo sánky a vyviezť sa našim Sánkobusom až na Kamzík,“ dodal Martin Rybanský.

V pracovné dni mimo vianočných prázdnin ho vypravíme na linku 69, ktorá premáva v okolí nákupných centier.