Situácia vo verejnej doprave je po januári kritická


Po rokovaní prevádzkovateľov MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina získal Martin Rybanský, predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB), poverenie rokovať s príslušnými ministerstvami o možnej forme štátnej pomoci pre verejnú dopravu.

Výpadok tržieb je enormný

V DPB trvá kontinuálne takmer rok, prakticky od začiatku pandémie koronavírusu v marci 2020. Január bol v dôsledku protiepidemiologických opatrení najkritickejší s výpadkom 2,5 milióna eur. Výpadok tržieb DPB sa od začiatku koronakrízy vyšplhal na hrozivých 21 miliónov eur. Napriek týmto výpadkom sa DPB snaží obyvateľom, ktorí aj napriek obmedzeniam potrebujú naďalej dochádzať do práce, zabezpečiť kvalitnú, spoľahlivú a bezpečnú verejnú dopravu.

Situácia je rovnaká v celej krajine

Prevádzkovatelia MHD na Slovensku z Bratislavy, Žiliny, Prešova a Košíc sa zhodujú, že situácia je vážna. Takýto výpadok tržieb nie je možné sanovať internými úspornými
opatreniami.

„Cestujúcim sa snažíme zabezpečiť maximálnu možnú mieru bezpečnosti a chceme sa vyhnúť ďalšiemu obmedzeniu výpravy vozidiel, ktoré by im skomplikovalo každodenné cestovanie. Od začiatku pandémie sú vodiči MHD v prvej línii a dennodenne odvezú státisíce ľudí. Ak bude nutné vypravovať ešte menej spojov, situácia bude horšia, a namiesto odmeny ich budeme musieť prepúšťať. To si za obetavú prácu v čase pandémie nezaslúžia. Navyše, dopravné podniky okrem iného participujú so svojimi vozidlami a vodičmi na každovíkendových testovaniach obyvateľov. Apelujeme preto na všetky kompetentné ministerstvá, aby nám podali pomocnú ruku. Bez spoľahlivej a bezpečnej verejnej dopravy mestá nedokážu fungovať a skolabujú,“ povedal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

V hre je aj zamestnanie tisícov ľudí, ktorí v dopravných podnikoch pracujú

DPB je 29. najväčší zamestnávateľ na Slovensku, pracuje v ňom cez 2800 ľudí v nepretržitej prevádzke. Vypravuje 100 pravidelných denných či nočných liniek. Stará sa o 900 dopravných prostriedkov a denne prepraví 300 000 obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Celkovo v dopravných podnikoch na Slovensku pracuje cez 5000 ľudí.