Štyridsať nových moderných autobusov bude už čoskoro jazdiť v uliciach Bratislavy


Prvá skupina autobusov Otokar Kent C už dorazila do vozovne a postupne ich nasadíme na najvyťaženejšie linky. Už o pár dní ich budú môcť Bratislavčanky a Bratislavčania vidieť v uliciach mesta, kde nahradia vekovo najstaršie vozidlá, najmä autobusy značky Karosa, a zvýšia tak kvalitu a komfort cestovania mestskou hromadnou dopravou.

„Kvalitné dopravné prostriedky sú dôležitou súčasťou systému mestskej hromadnej dopravy. Pre zvyšovanie jej atraktivity je nákup sedemdesiatich kusov nových autobusov Otokar významnou udalosťou. Verím, že ich nasadzovanie do prevádzky presvedčí nerozhodnutých Bratislavčanov a návštevníkov Bratislavy využívať mestskú hromadnú dopravu na cestovanie,“ povedala Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora Bratislavy.

Flotila 40 nových autobusov z celkového počtu 70 vozidiel, ktoré postupne doplnia vozidlový park je už pripravená zapojiť sa do premávky v hlavnom meste. Nízkopodlažné, moderné vozidlá zabezpečia zvýšenie prepravnej kapacity najvyťaženejších spojov, preto ich postupne nasadíme najmä na linky: 21, 29, 31, 32, 37, 39, 50, 63, 70, 78, 88, 96 a 98, kde budú premávať spoločne s ostatnými typmi kĺbových autobusov.

„Veríme, že moderne vybavené nové autobusy zvýšia atraktivitu mestskej hromadnej dopravy. Práve vďaka nim sa už postupne rozlúčime s poslednými kusmi vysokopodlažných vozidiel a pre cestujúcich so zníženou mobilitou budú istotne veľkým prínosom. Štyridsať vozidiel prichádzalo do depa po skupinách, no a v týchto dňoch sú už pripravené zaradiť sa do premávky. Kĺbové autobusy spĺňajú všetky kvalitatívne štandardy, ktoré DPB nastavil už pri kúpe predchádzajúcich vozidiel,“ povedal pri príležitosti výpravy nových vozidiel Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Nákup 70 nových autobusov bol v rámci bratislavskej MHD jedným z najväčších a podarilo sa nám vysúťažiť historicky najlepšiu cenu za kĺbové vozidlo – a to 254 950 Eur. Ušetrené finančné prostriedky postupne reinvestujeme do zlepšenia pracovného prostredia zamestnancov.

Autobusy s technickými komponentmi od renomovaných výrobcov ponúknu cestujúcim moderný interiér s tridsiatimi deviatimi sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a taktiež sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. V každom vozidle sú vyhradené priestory pre detský kočík, invalidný vozík i bicykel. K dispozícii budú USB nabíjačky, WIFI pripojenie a zvýšenú bezpečnosť zaistí kvalitný kamerový systém.

Moderný informačný systém zase poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie, vrátane informácií o možnosti prestupov v reálnom čase. Výkonná klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu. Silný chladiaci výkon klimatizácie v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich.