Vyhlásenie DPB k medializovanému štrajku vodičov


V pondelok 2. septembra vyhlásila jedna zo štyroch odborových organizácii DPB výstražný štrajk vodičov.

Dopravný podnik však jeho dôvodom nerozumie a celá jeho organizácia nám príde absurdná. Odbory Autošofér totiž nemajú záujem o konštruktívny dialóg a zlepšenie podmienok zamestnancov, ale vyvolávať iba paniku u cestujúcich. 

Všetky ostatné odborové organizácie DPB sa do štrajku nezapoja a aj podľa ich názoru je celý protest nezmyselný a nerozumejú ani jeho dôvodom.

Odbory Autošofér spochybňujú platnosť kolektívnej zmluvy, aj vďaka ktorej sme mohli zamestnancom postupne zvýšiť platy za posledné 2 roky o takmer 30 %.

Odborári paradoxne bojujú za horšie podmienky a chcú svojich kolegov pripraviť o časť mzdy

Kolektívna zmluva však platná je a na jej základe zamestnacom posielame navýšené mzdy. Naopak, predseda týchto odborov pán Hitka, sa snaží svojich kolegov pripraviť o časť zvýšenej mzdy tým, že kolektívnu zmluvu napadol na súde, snaží sa dokázať, že je neplatná a zvýšenie platov za posledné roky nemalo nastať!

Bizardné je, že odbory Autošofér napádajú aj kúpu nízkopodlažných klimatizovaných autobusov, ktoré sú stále v bežnej prevádzke v Nemecku a v Rakúsku, vďaka ktorým sme počas leta nemuseli prevádzkovať staré neklimatizované autobusy Karosa a šoféri nemuseli pracovať vo vysokých horúčavách a zhoršených podmienkach.

Súčasne chceme v spolupráci s mestom doplniť klimatizáciu do desiatok starších električiek a kĺbových autobusov. Nové vedenie DPB súčasne vyhlásilo tender až na 85 nových autobusov, ktoré budú plne klimatizované a nahradia najstaršie neklimatizované vozidlá. Tým sa vodičom výrazne zlepšia pracovné podmienky.

Nové vedenie DPB sa snaží od svojho nástupu zlepšovať podmienky zamestnancom a od júla došlo opäť k výraznému navýšeniu platov vodičov i dielenských pracovníkov.

Chceme vyzvať šoférov, aby si podrobne preskúmali podmienky štrajku a zistili, či náhodou nebojujú sami proti sebe. Ak by DPB podmienky odborov Autošofér realizoval, dôjde k zhoršeniu podmienok zamestnancov a aj prevádzke MHD.

Aj preto očakávame, že sa do štrajku šoféri nezapoja, príp. sa ich zapojí len pár. Budeme robiť všetko preto, aby MHD fungovala aj v pondelok ráno a sme pripravení vypraviť aj záložné vozidlá. V pohotovosti máme aj ďalších šoférov, ktorí sú pripravení okamžite nastúpiť do práce.

Pán Hitka sa napr. snaží docieliť to, aby vodiči mohli premávať mimo cestovných poriadkov aj o niekoľko minút skôr. Mestská doprava by tým reálne skolabovala, pretože v takom prípade by mohli jazdiť vodiči, kedy by sa im zachcelo a doprava by nemala žiadnu úroveň. Zanikli by všetky nadväznosti a cestovný poriadok by prakticky existoval.


Kontakt pre médiá
Martin Žarnovický
Manažér PR a marketingu DPB
zarnovicky.martin@dpb.sk
+421 910 435 031, +421 940 435 624