Výstražný štrajk vodičov MHD v pondelok 12. apríla 2021


Výpadok tržieb z dôvodu pandémie, ktorý trvá nepretržite už viac ako rok – od marca 2020, sa vyšplhal už na 25 miliónov eur. Bez možnosti čerpať finančnú pomoc zo štátnych schém prvej pomoci hrozí aj hromadné prepúšťanie. Z toho dôvodu vyhlásili všetky odborové organizácie DPB výstražný štrajk na pondelok 12. apríla. Medzi 8:00 hod. a 9:00 hod. ráno nebudú premávať spoje MHD, s výnimkou tých vodičov, ktorí sa do štrajku nebudú chcieť zapojiť, keďže výstražný štrajk je dobrovoľný. Účastníci štrajku nebudú brániť tým kolegom, ktorí sa nechcú zapojiť do štrajku, aby riadne premávali. V snahe zachovať aspoň minimálnu obsluhu najväčších nemocníc – budú linky 9 (Nemocnica Ružinov), 32 (zdravotnícke zariadenia na Kramároch) a 98 (Nemocnica Antolská) premávať aj počas štrajku.

Cestujúci sa nestanú „rukojemníkmi“

Ak bude spoj MHD obsluhovať trasu linky v čase výstražného štrajku, vodič vozidlo neodstaví uprostred jazdy, ale obslúži všetky zastávky na trase danej linky až po konečnú. V čase od 8:00 hod. do 9:00 hod. však vozidlá tých vodičov, ktorí sa zapoja do výstražného štrajku, z nástupných zastávok nevyjdú na svoju trasu. Vozidlá MHD by tak nemali blokovať cestné komunikácie. Odporúčame cestujúcim, aby si naplánovali svoje cesty tak, aby sa v pondelok ráno v čase od 8:00 hod. do 9:00 hod. nespoliehali na MHD. Po 09:00 hod. sa postupne obnoví premávka MHD v Bratislave.

Naďalej prebiehajú rokovania s Vládou SR a predstavitelia podniku ešte budú počas víkendu rokovať so zástupcami zamestnancov o zjemnení podoby výstražného štrajku. O prípadných zmenách budeme informovať.

Racionalizačné a úsporné opatrenia, ktoré v DPB prebehli, nestačia na vykrytie výpadku tržieb aj napriek tomu, že sa v DPB v roku 2020 znížili náklady o 9 miliónov eur. Odborové organizácie sa snažia chrániť pracovné miesta, pretože bez pomoci od štátu je pravdepodobné zhoršovanie kvality MHD a tým aj redukovanie pracovných miest vodičov i obslužného personálu. DPB je 29. najväčší zamestnávateľ na Slovensku, pracuje v ňom viac ako 2800 ľudí v nepretržitej prevádzke. Vypravuje 100 pravidelných denných či nočných liniek, stará sa o 900 dopravných prostriedkov a denne prepraví 300 000 obyvateľov a návštevníkov Bratislavy.

Dopravné firmy na celom Slovensku, ktoré zabezpečujú MHD v 54 mestách, môžu čerpať Prvú pomoc od štátu za výpadok tržieb z cestovného, okrem 4 dopravných podnikov (vrátane DPB), v ktorých pracuje spolu 5000 ľudí.