Infolinka: 02 5950 5950

Dopravná nostalgia v EU

Maďarsko

Budapešť

Doprava v tomto meste je atraktívna hlavne pre fanúšikov legendárnych Ikarusov. V pravidelnej premávke je totiž ešte možné bežne vzhliadnuť autobusy aj trolejbusy tejto značky. Fanúšikovia podzemnej železnice sa zase môžu odviesť „Žltou linkou- M1“ ktorá je najstarším metrom v Európe, kde premávajú vozidlá značky Ganz. Na iných linkách metra jazdia tiež v dnešnom svete už historické súpravy - staré sovietske vozne typu Ev a ich modifikácie s tmavo-modrým náterom. K ďalším atrakciám patria napr. Zubačka, ktorá je v dopravnej sieti označená ako električka č. 60 premávajúca po trase Városmajor Széchenyi-hegy – Gyermekvasútt, detská železnica, či Budinská pozemná lanovka.
Historické vozidla premávajú v tomto meste cca raz za mesiac. V roku 2011 jazdili historické električky nie len počas Noci múzeí, ale aj na tradičnom Dni električiek, pri výročí linky č. 9, pri jesennom festivale, kde bol okrem električky v premávke aj Ikarus 620, ale aj ako Mikulášska a Vianočná električka. Na svoje si však prídu aj priaznivci historických trolejbusov, ktoré je možné vidieť napríklad aj na populárnom dni trolejbusov, kde sa tešia veľkému záujmu zo strany verejnosti. Aktuálne informácie nie len o dopravnej nostalgii nájdete na stránke dopravcu www.bkv.hu

Rakúsko

Viedeň

Viedeň je pre fanúšikov dopravnej nostalgie veľmi zaujímavá. Od mája do októbra v nej totiž môžu navštíviť známe Múzeum električiek, ktoré sa nachádza v mestskej časti Viedeň 3 – Edberg, na Erdbergstraße 109 – vstup je z Ludwig-KoeSler-Platz /Námestie lLdwiga Koeslera/ 18. Do múzea sa dostanete metrom U3 – vystúpiť treba na stanici Schlachthasgasse, alebo električkovou linkou č. 18. Múzeum býva otvorené počas víkendov a sviatkov od 10-tej do 17-tej hodiny.
Na svoje si však prídu aj domáci i zahraniční turisti zaujímajúci sa o históriu a pamätihodnosti Viedne. Viedenský dopravca Wiener Linien prevádzkuje tzv. Wiena Ring Tram, čiže vyhliadkovú električku. Električka premáva centrom mesta a prevedie Vás po tých najzaujímavejších turistických pamiatkach. Celá trasa trvá 23,5 minúty. Konečnou zastávkou je zastávka Schwedenplatz, na ktorú prichádza električka 6 minút pred plánovaným odchodom. Z tejto zastávky odchádza každú pol hodinu a to vždy o 15 a 45. Vyhliadková električka premáva počas celého roka od 10:00 do 18:00, v mesiacoch júl a august až do 19:00. Prvý odchod je o 10:00 zo zastávky Opera.
Wiena Ring Tram je klasická mestská električka typu E1, ktorá sa od ostatných električiek odlišuje žltým náterom a nápisom Wiena Ring Tram. Kapacita električky je 35 cestujúcich, vrátane troch miest pre deti a miesta pre detský kočík. Električka je upravená na vyhliadkové jazdy. Vďaka LCD obrazovke a veľkému reproduktoru sa cestujúci dozvedia množstvo zaujímavostí. Okrem toho sú na každom sedadle namontované slúchadlá cez ktoré beží rovnaký výklad ako cez reproduktor. Pri počúvaní výkladu cez slúchadlá máte k dispozícií 7 jazykov, v ktorých si môžete výklad vypočuť - nemecký, anglický, francúzsky, taliansky, ruský a japonský.
Historické električky tu premávajú pravidelne takmer počas celého roka. Veteranistická sezóna sa začína tradičnými veľkonočnými jazdami a pokračuje tradičnou Nocou múzeí a hlavnou turistickou sezónu, kde historické električky dopĺňa aj historický autobus. Historické električky premávajú aj počas tradičného Tramwaytagu (Dňa električiek) a premávku ukončia predvianočnými jazdami, keď v uliciach mesta premávajú ako Wiena Strock Tramway a Manner Tramway.
Viac informácií o premávke historických vozidiel a o mestskej hromadnej doprave vo Viedni nájdete na stránkach http://www.wienerlinien.at/ a http://www.wlb.at/. Nezabudnite však navštíviť ani stránku Múzea električiek - http://www.wiener-tramwaymuseum.org.

Česká republika

Brno

Brno je pre fanúšikov dopravy zaujímavé premávkou električiek ČKD Tatra K2, ale aj rôznymi akciami s historickými vozidlami. Tie sa v uliciach mesta objavujú nie len počas tradičnej noci múzeí, ale aj pri júnovom festivale Brno – mesto uprostred Európy, kedy do premávky zasiahnu historické autobusy, trolejbusy i električky. Historickou električkou sa však môžete odviesť aj na Mikuláša, či v rámci Betlémskej tramvaje, ktorá každoročne vezie betlémske svetlo a predajnú výstavu sviečok a ďalších zaujímavých výrobkov znojemských chránených dielni. Viac informácií môžete nájsť aj na stránke dopravcu – www.dpmb.cz.

Ostrava

Premávka historických vozidiel je v tomto meste zabezpečovaná vďaka spolupráci dopravného podniku s krúžkom priateľov MHD Ostrava. Aj vďaka tejto spolupráci mohli v roku 2011 premávať historické vozidlá pri akciách ako Medzinárodný deň pamiatok a sídiel – jazdy historickými trolejbusmi, Ostravská noc múzeí, Deň otvorených dverí, na Mikuláša, ako aj počas letnej sezóny, kedy do premávky každoročne zasahujú historické električky a trolejbusy. Viac informácii nájdete na stránke www.dpo.cz

Pardubice

O historické vozidlá a ich premávku sa okrem dopravného podniku stará aj Pardubický Spolok histórie železničnej dopravy. Ten má v zbierke vozidlá MHD - Trolejbus Škoda 9Tr číslo 353 z roku 1979, Trolejbus Škoda - Sanons číslo 329 z roku 1987.
Historické vozidlá tu jazdia 1. apríla ako aprílový trolejbus, či pri zahájení sezóny železničného Múzea v Rosicích nad Labem. V letných mesiacoch premávajú historické vozidlá raz mesačne na nostalgických linkách č. 51 a 52. Odviesť sa s nimi môžete aj na tradičnom mestskom festivale. Historické trolejbusy premávajú aj v rámci rozlúčky s prázdninami a na Mikuláša.
Bližšie informácie o premávke historických vozidiel ako aj o akciách spolku nájdete na stránke www.pshzd.cz

Praha

Pre fanúšikov dopravnej nostalgie je toto mesto zaujímavé Múzeom mestskej hromadnej dopravy, ktoré sa nachádza vo vozovni Střešovice. Múzeum je otvorené od začiatku apríla až do 17. novembra cez víkendy a sviatky od 10:00 do 17:00. V rovnakom období môžete využiť aj vyhliadkové jazdy historickou električkou premávajúcou cez víkendy a sviatky od 12-tej do 17-tej hodiny. Električky premávajú v hodinových intervaloch z vozovne Střešovice do centra mesta po nasledovnej trase: Vozovna Střešovice - Brusnice - Pražský hrad - Královský letohrádek - Malostranská - Malostranské náměstí - Hellichova - Újezd - Národní divadlo - Národní třída - Lazarská - Vodičkova - Václavské náměstí - Jindřišská - Masarykovo nádraží - Náměstí republiky - Dlouhá třída - Nábřeží Kapitána Jaroše - Strossmayerovo náměstí - Veletržní - Výstaviště.
Jazda historickou električkou stojí dospelú osobu 35,- Kč, deti do 15 rokov, detský kočík, ŤZP a dôchodcovia nad 70 rokov – ktorí sú občania ČR zaplatia 20,- Kč. Raz do mesiaca tu premáva aj historická súprava metra Ečs. Viac informácii o premávke historických vozidiel ako aj o premávke MHD v Prahe nájdete na stránke dopravcu – www.dpp.cz

Karlove Vary

Obyvatelia a návštevníci tohto známeho kúpeľného mesta sa od začiatku apríla do konca septembra môžu každoročne odviesť historickým autobusom Karosa ŠL 11. Ten premáva každú sobotu na linke č. 91 a každú nedeľu na linke č. 92. Jazda autobusom stojí dospelú osobu 80,- Kč, deti od 6 do 15 rokov platia 15,- Kč, držitelia časových lístkov zase 25,- Kč. Na oboch linkách platia aj 24-hodinové a týždenné cestovné lístky.
Viac informácií aj na stránke dopravcu – www.dpkv.cz.

Děčín

Dopravný podnik počas letnej turistickej sezóny do premávky nasadzuje aj populárny londýnsky autobus Double Decker – Leyland, ktorý premáva vo vybraných dňoch po trase: Autobusové nádraží – Masarykovo náměstí – Staré město – Masárykovo náměstí – Autbusové nádraží. Celá jazda trvá 30 minút a z autobusového nádražia odchádza o 11:00, 12:30 a 14:00. Pre osoby staršie ako 16 rokov je cestovné 15,- Kč, deti od 6 do 15 rokov zaplatia 5,- Kč.
Pre podrobnejšie informácie navštívte stránku dopravcu - http://www.dpmdas.cz/.

Poľsko

Krakov

Počas letnej turistickej sezóny sa v tomto meste môžete počas nedieľ a sviatkov odviesť historickou električkou na linke „0“. Tá premáva od 09:45 do 19:26 po trase CICHY KĄCIK – al. 3 Maja – Piłsudskiego – Podwale – Dunajewskiego – Basztowa – Westerplatte – Starowiślna – Dajwór – św. Wawrzyńca – MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ – św. Wawrzyńca – Limanowskiego – Krakowska – Stradomska – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Piłsudskiego – al. 3 Maja – CICHY KĄCIK.
Múzeum mestského inžinierstva zhromažďuje predmety dokumentujúce vývoj dopravy, energie, plynu, verejných služieb a pamiatok z dejín techniky. Múzeum bolo založené z iniciatívy nadšencov historických električiek, ktorí boli zamestnancami krakovského dopravného podniku a chcú zachrániť pred zničením električkové vozidlá, zariadenia a dokumenty o rozvoji mestskej dopravy.
Viac informácií nájdete na stránke http://www.mpk.krakow.pl/.

Varšava

Počas letnej turistickej sezóny sa v hlavnom meste Poľska môžete odviesť konským omnibusom pre 12 cestujúcich. Ten premáva denne okrem pondelka po trase: pl. Hrad – Podwale – Fret – Nové Mesto – fret – Świętojerska – pl. Krasinski – Honey – senátor – Wierzbowa – Moliere – senátor – pl. Hrad. Omnibus premáva od 11-tej do 18-tej hodiny v hodinových intevaloch. Obyčajné cestovné je 14 zlotých, zľavnené 7 zlotých.
Počas víkendov sa môžete odviesť aj môžete odviesť historickou električkou na linke T, ktorá premáva v 45-minútových intervaloch po trase: PL. Narutowicza – Filtrowa – Krzywicki – Nowowiejska – Marszałkowska – pl. Bankovníctvo – Anders – Międzyparkowa – Slominskiego – Gdansk Most – Starzynski – Jagielloński – radnice – Fair – al. Solidarita – Sliezsko-Dąbrowski Most – al. Solidarita – Okopowa – Komodity – pl. Zawisza – po ulici Grojecka – UK Narutowicza a späť.
Odchody zo zastávky pl. Narutowicza:
10, 56v, 11, 4, 12, 26v, 13, 11, 13, 56v, 14, 41, 15, 26v, 16, 11, 16, 56v, 17, 41
v – počas jazdy je zabezpečený výklad o histórií mesta a mestskej hromadnej dopravy. Na linke platí bežná tarifa MHD. Ďalšie informácie o premávke historických vozidiel nájdete na stránke dopravcu http://www.ztm.waw.pl/.

Poznaň

Počas hlavnej turistickej sezóny sa v tomto meste môžete odviesť historickými električkovými a autobusovými linkami.
Historická električková linka 0 premáva od roku 1990. Dopravu na nej zabezpečuje historická električka N 602 + ND 456. Okrem nej sa však na tejto linke môžu objaviť aj historické električky 102N, 102Na, 105N.
Vyhliadková jazda Stopy električiek v Poznani
Odchody: 13:00, 15:00 a 17:00
Trasa: GAJOWA - Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – Zajezdnia Głogowska/Muzeum - Głogowska – Zwierzyniecka – GAJOWA
Vyhliadkové jazdy Spoznajte Poznaň z okien historickej električky
Odchody: 14:00 a 16:00
Trasa: ZAJEZDNIA GAJOWA - Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – Wierzbięcice – Rynek Wildecki – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Jana Pawła II – Kórnicka – most Świętego Rocha – Dowbora Muśnickiego – Podgórna – Aleje Marcinkowskiego – plac Wolności – 27 Grudnia – Fredry – Most Teatralny – Roosevelta – rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – ZAJEZDNIA GAJOWA
Katedrála, hrad, Veľké divadlo, Collegium Minus, či most St Roch. To sú miesta, ktoré bývajú v noci najkrajšie osvetlené. Všetky tieto miesta si môžete pozrieť na zaujímavej sobotnej jazde historickou električkou pod názvom Objavte Poznaň v Noci. Historická električka premáva na vyššie spomínanej linke 0 o 21:00, alebo 22:00. Tá premáva počas vybraných dní po trase: ZAJEZDNIA GAJOWA – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – 28 Czerwca – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Podgórna – Aleje Marcinkowskiego – plac Wolności – 27 Grudnia – Gwarna – Św. Marcin – Aleje Marcinkowskiego – Podgórna – Dowbora Muśnickiego – most św. Rocha – Kórnicka – Jana Pawła II – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Plac Wielkopolski – 23 lutego – plac C. Ratajskiego – Mielżyńskiego – Fredry – Most Teatralny – Roosevelta – Zwierzyniecka – ZAJEZDNIA GAJOWA
Historická autobusová linka 100 premáva v Poznani od roku 2005. Dopravu na tejto linke zabezpečuje nie len historický autobus Jelcz 043, ale aj historické autobusy PR 110 Jelcz od spoločnosti TRANSKOM (teraz MPK Poznaň # 1383) a MB200 DAF. Autobusy premávajú v hodinových intervaloch od 13-tej do 17-tej hodiny.
Trasa: ZAJEZDNIA GAJOWA - Sienkiewicza – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Święty Marcin- Aleje Marcinkowskiego – plac Wolności – Ratajczaka – Kościuszki – Krakowska – Kazimierza Wielkiego – Most Świętego Rocha – Piotrowo – Berdychowo – Jana Pawła II – Rondo Śródka/Maltanka – św. Michała – Warszawska – (most Jordana – Ostrów Tumski) – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Aleje Marcinkowskiego – plac Wolności – Fredry – Kościuszki – Święty Marcin – Zwierzyniecka – ZAJEZDNIA GAJOWA
Viac informácií na stránke prevádzkovateľa - http://www.kmps.org.pl/linieturystyczne/index.php

Nemecko

Lipsko

Historická stanica električiek “Leipzig-Möckern” je živým múzeom električiek, ktorých základom je zbierka historických lipských električiek rôznych rokov výroby. Okrem historických vozidiel môžete v múzeu zhliadnuť aj množstvo iných zaujímavých technických exponátov, či model električkového systému. Zakúpiť si môžete aj rôzne brožúrky i suveníry. Do múzea sa môžete dostať nie len klasickou dopravou ale aj historickou električkou na linke 29E, ktorá premáva v čase prevádzky múzea od 09:00 do 17:00 v hodinových intervaloch.
Viac informácií nájdete na stránke múzea - http://www.strassenbahnmuseum.de/.

Švajčiarsko

Zürich

Fanúšikovia historických vozidiel môžu v tomto meste navštíviť známe Múzeum električiek, ktoré je otvorené od apríla do októbra v stredu – piatok od 14:00 do 17:00 , v sobotu a nedeľu od 13:00 do 17:00 a od novembra do marca v stredu a nedeľu od 14:00 do 17:00. Súčasťou múzea je aj sezónna premávka nostalgickej električkovej linky č. 21.Múzeálna električková linka 21 je súčasťou mestskej hromadnej dopravy a môžete na nej bežne stretnúť aj nastaršiu električku z roku 1897. Historická električka spájajúca Burgwies s centrom Zürichu premáva od apríla do októbra a prevedie vás najkrajšími zákutiami tohto mesta.

Súhrnné informácie o premávke historických vozidiel v okolitých mestách Európy boli spracované v spolupráci so spravodajským portálom www.veterany.eu. Historické vozidlá však môžu premávať aj v iných európskych mestách. Aktuálne informácie o ich premávke nájdete nie len na stránkach prevádzkovateľov týchto liniek, ale aj na stránkach vyššie spomínaného spravodajského portálu.